Agregat zewnętrzny
PUZ-WZ R290


- Płyta inwertera
Płyta sterownicza zintegrowana z jednostką zewnętrzną pompy ciepła. Jest ona chłodzona radiatorem, za pomocą zimnego powietrza zewnętrznego. Zasadniczo podstawowym zadaniem płyty inwertera jest kontrola agregatu pompy ciepła. Pełni jednak ona kilka dodatkowych, ciekawych, funkcji, które również warto przybliżyć. Poniżej można znaleźć opis kilu z nich:
Podłączenie grzałki – Zestaw MAC-063RA
Do jednostki zewnętrznej pompy ciepła można przyłączyć opcjonalną grzałkę tacy ociekowej lub kabel grzejny. Za pomocą tego zestawu można włączyć ogrzewanie odprowadzania, aby zapobiec ponownemu zamarznięciu powstających skroplin po procesie defrostu(rozmrażania). Sygnał defrostu jest aktywny przez 15 min od momentu rozpoczęcia procesu defrostu.
Mikroprzełączniki DIP
Jednostka zewnętrzna, podobnie jak płyta FTC jednostki wewnętrznej, posiada szereg ustawień definiowanych za pomocą mikroprzełączników na płycie. Oto kilka wybranych:- Funkcja automatycznego restartu po zaniku zasilania - pompa ciepła po przywróceniu zasilania kontynuuje pracę, w trybie sprzed jego zaniku.
- Ustawienie defrostu dla regionów o podwyższonej wilgotności - możliwość zwiększenia częstotliwości defrostów dla regionu o podwyższonej wilgotności.
- Funkcja Pump down - podczas przenoszenia lub utylizacji urządzenia należy odpompować układ (z czynnika chłodniczego) zgodnie z procedurą pomp down.
- Oddzielne zasilanie płyty wewnętrznej - ustawienie używane w przypadku oddzielnego zasilenia jednostki wewnętrznej.
- Manualny defrost - wymuszenie defrostu w agregacie.
- Zestaw zabezpieczający przed wyciekiem R290 (propanu) do pomieszczeń
Rozwiązanie ma na celu minimalizację potencjalnego ryzyka wycieku i przedostania się czynnika chłodniczego R290 do wnętrza budynku razem z wodą. Składa się ono z dwóch zaworów bezpieczeństwa (3 bar) oraz jednego separatora gazu. Ich działanie powoduje, że czynnik chłodniczy zostaje uwolniony na zewnątrz budynku, co eliminuje możliwość powstania środowiska potencjalnie wybuchowego. - Wymiennik ciepła
Wymiennik jest pokryty powłoką antykorozyjną, która jest szczególnie skuteczna na obszarach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza. Szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu mogą uszkodzić aluminiowe lamele wymiennika. zmniejszając wydajność i żywotność urządzenia.
W wymiennikach zastosowano udoskonalone, karbowane rurki miedziane dla zwiększenia powierzchni wymiany ciepła. Większa powierzchnia wymiany ciepła wiąże się z większą efektywnością pracy.Konstrukcja wymiennika ciepła
- Wentylator
Pompy ciepła R290 PUZ-WZ wyposażone są wentylator napędzany silnikiem prądu stałego. Dzięki dostosowaniu pozycji (odpowiedni dystans od wymiennika oraz maskownicy), zwiększeniu średnicy wentylatora oraz zoptymalizowanemu kształtowi łopatek zmniejszono głośność przepływu powietrza. W połączeniu z odpowiednim kształtem dyfuzora, ograniczono hałas jednostki zewnętrznej. - Układ chłodniczy
Jednostki PUZ-WZ50/60/80VAA wykorzystują R290 (propan) jako czynnik chłodniczy. Jest to bezbarwny i niewyczuwalny związek organiczny. Jako węglowodór nasycony, charakteryzuje się dużą energią i krótkim czasem spalania. Mimo że może być wybuchowy w pewnych stężeniach, jego użycie jako czynnika chłodniczego w pompach ciepła Mitsubishi Electric jest starannie zaprojektowane, pod kątem maksymalnego bezpieczeństwa użytkowników.
Cel: Częściowe lub całkowite odparowanie czynnika chłodniczego
Efekt: Zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną przez sprężarkę co przekłada się na podniesienie efektywności energetycznej układu chłodniczego. Umożliwia to również pracę z wyższą temperaturą zasilania układu wodnego.
W jednostkach PUZ-WZ zastosowano wymiennik ciepła (HIC) z jednostek typoszeregu Zubadan. Jedną z zadań wymiennika jest optymalizacja temperatury tłoczenia, co w przypadku urządzeń na czynnik chłodniczy R290 stanowi istotną kwestię ze względu na właściwości propanu. Wysokotemperaturowy czynnik z wymiennika płytowego i niskotemperaturowy z parownika może wymienić ciepło przed sprężarką, co zmniejsza obciążenie sprężarki i ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury tłoczenia.
PUZ-WZ80VAA
Jednostka PUZ-WZ80VAA została wyposażona w dwa niezależne układy chłodnicze. W układzie głównym zainstalowano sprężarkę inwerterową, która, dzięki możliwości regulacji prędkości, pozwala dostosować wydajność do bieżących potrzeb. Gdy zapotrzebowanie na moc grzewczą jest niskie, pracuje tylko ten układ. Wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej i zwiększeniem zapotrzebowania na moc grzewczą, uruchamiany jest układ dodatkowy. Jest on wyposażony w sprężarkę o stałej wydajności, co oznacza, że pracuje z pełną mocą, gdy jest włączona. Woda w obiegu centralnego ogrzewania najpierw przepływa przez układ o stałej wydajności, a następnie jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury zasilania przez układ o zmiennej wydajności.
Strefy bezpieczeństwa
Strefa ochronna jest zdefiniowana jako obszar w pobliżu produktu, w zasięgu którego nie mogą znajdować się: otwory budynkowe, wejścia do piwnicy, wpusty lub podłączenia do kanalizacji. Strefa ochronna nie może obejmować sąsiednich budynków lub obszarów ruchu publicznego, takich jak granice działki lub sąsiadujące nieruchomości, chodniki lub podjazdy. W przypadku wycieku czynnika chłodniczego należy chronić wszystkich przed narażeniem na niebezpieczeństwo oraz przed dostaniem się czynnika chłodniczego do budynku.
W strefie ochronnej nie wolno stosować żadnych źródeł zapłonu np:- otwartego ognia
- instalacji elektrycznych
- grillów
- lamp
- gniazdek elektrycznych
- dzwonków do drzwi
- przewodów kosiarek
- wyłączników (rozłączników) bezpieczeństwa
Elektroniczny zawór rozprężny LEVZawory rozprężne pełnią ważną rolę w układzie chłodniczym - determinują zdolność dostosowania natężenia przepływu czynnika chłodniczego w całym systemie i wpływają na komfort w środowisku wewnętrznym. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dokładność regulacji zaworów rozprężnych. Proces otwierania/przymykania zaworu rozprężnego LEV jest kontrolowany przez sygnały impulsowe. Mitsubishi Electric wykorzystuje elektroniczne zawory rozprężne, które mogą być regulowane do 500 impulsów w celu zapewnienia optymalnego działania.
Zawór czterodrogowy
Zawór czterodrogowy służy do zmiany kierunku przepływu czynnika w układzie chłodniczym. Zawór wykorzystywany jest do przełączania trybów grzanie/chłodzenie oraz odwrócenia przepływu czynnika chłodniczego podczas procesu odszraniania urządzenia. Podczas tego procesu urządzenie odwraca przepływ czynnika chłodniczego i pobierając ciepło z wody w obiegu centralnego ogrzewania roztapia szron zakumulowany na wymienniku.Tryb grzania
Tryb chłodzenia/Defrost - Taca skroplin
Urządzenia R290 PUZ-WZ wykorzystują tacę skroplin jednowentylatorowej konstrukcji obudowy znanej z pomp ciepła Zubadan. Specjalny kształt podstawy tacy ociekowej oraz jej nachylenie znacząco przyśpiesza i optymalizuje proces odprowadzenia skroplin. Lepsze odprowadzenie skroplin to także mniejsze ryzyko zamrożenia. - Sprężarka
W agregatach serii PUZ-WZ Mitsubishi Electric wykorzystywane są sprężarki podwójne rotacyjne, pracujące w oparciu o czynnik chłodniczy R290. Zapewniają one płynność działania systemu, doskonałą wydajność grzewczą oraz trwałość, nawet w trudnych warunkach środowiskowych. Sprężarki są wykonane w technologii inwerterowej.
Sprężarka rotacyjna
Aby uzyskać mniejsze rozmiary i wyższą wydajność, sprężarki rotacyjne Mitsubishi Electric wykorzystują oryginalny „silnik Poki-Poki” i termoizolację metodą „HeatCaulking”. Są zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagania sektorów mieszkaniowych oraz komercyjnych. Ponadto opracowanie innowacyjnej metody produkcji „Dzielonej płyty środkowej” pozwoliło na dalsze zmniejszenie rozmiaru/wagi oraz zwiększenie wydajności (efektywności energetycznej).
Zautomatyzowana kontrola linii produkcyjnej i zindywidualizowana technika produkcji, prowadzą do bardzo niskiego wskaźnika wadliwości i bardzo wysokiej niezawodności produktu. Proces kontroli jakości, obejmujący roboty i doświadczony personel, zawsze zapewnia, że każda sprężarka jest sprawdzana przed dotarciem do klienta. Jest to powód, dla którego jakość Mitsubishi Electric jest znana na całym świecie.
Technologia inwerterowa
Inwertery elektronicznie kontrolują napięcie, natężenie i częstotliwość urządzeń elektrycznych, takich jak silniki sprężarki w pompie ciepła. Otrzymują informacje z czujników monitorujących warunki pracy i regulują prędkość obrotową sprężarki, która bezpośrednio reguluje moc pompy ciepła. Optymalna kontrola częstotliwości pracy skutkuje ograniczeniem nadmiernego zużycia energii elektrycznej i zapewnieniem najbardziej komfortowych warunków w pomieszczeniu.
Inwertery Mitsubishi Electric gwarantują najwyższą wydajność oraz optymalne sterowanie częstotliwością pracy. W rezultacie do urządzeń, we wszystkich zakresach dla grzania/chłodzenia, dostarczana jest optymalna moc i osiągany jest maksymalny komfort (przy minimalnym zużyciu energii). Szybkie osiąganie zadanych parametrów, komfort pracy i niskie koszty eksploatacji – to zobowiązania Mitsubishi Electric.
Ekonomiczna praca
Niskie koszty eksploatacji to kluczowa zaleta urządzeń inwerterowych. Połączone zaawansowane technologie inwerterowe z najnowocześniejszymi technologiami elektronicznymi i mechanicznymi, dają efekt synergii, który umożliwia poprawę wydajności ogrzewania. Rezultatem jest lepsza wydajność i mniejsze zużycie energii.
Sprężarki bez falownika są wielokrotnie uruchamiane i wyłączane w celu utrzymania zadanej temperatury. Ta powtarzająca się operacja włączania/wyłączania zużywa nadmierne ilości energii elektrycznej i wpływa niekorzystnie na żywotność urządzenia. Sprężarki wyposażone w falownik pracują w sposób ciągły - falownik szybko optymalizuje częstotliwość roboczą zgodnie ze zmianami temperatury. Zapewnia to energooszczędną pracę i bardziej komfortowe pomieszczenie
Budowa i zasada działania
Działanie sprężarki polega na obracaniu się dwóch tłoków umieszczonych na wspólnym wale. Czynnik chłodniczy zassany do sprężarki, w skutek pracy obracającego się tłoka, zostaje sprężony. Gorący gaz o wysokim ciśnieniu opuszcza sprężarkę i kierowany jest na wymiennik ciepła. Proces zasysania i sprężania może być wykonywany jednocześnie w komorze ssawnej oraz komorze sprężania, które są oddzielone od siebie za pomocą łopatki.
Dwie sprężarki w jednostce PUZ-WZ80VAA
Jednostka PUZ-WZ80VAA została wyposażona w dwa układy chłodnicze z dwiema sprężarkami. W układzie głównym znajduje się sprężarka inwerterowa, która dzięki możliwości zmiany częstotliwości pracy, pozwala dostosować wydajność grzewczą do aktualnych potrzeb. Kiedy zapotrzebowanie na moc grzewczą jest niskie, pracuje jedynie sprężarka inwerterowa, umożliwiająca płynną regulację mocy i optymalizację zużycia energii. Układ dodatkowy posiada sprężarkę o stałej wydajności. Kiedy zapotrzebowanie wzrasta, uruchamiana jest sprężarka układu dodatkowego. Pracuje ona z pełną mocą grzewczą, co pozwala zapewnić szybką reakcję na spadek temperatury zewnętrznej i w konsekwencji wzrost zapotrzebowania na moc grzewczą budynku. Takie rozwiązanie technologiczne pozwala efektywnie zarządzać zużyciem energii i utrzymać stabilną temperaturę wewnątrz domu.
W jednostce udoskonalono strukturę izolacji dźwię¬kowej sprężarki. Pokrywa obudowy sprężarki składa się z czterech warstw: guma/filc/guma/filc, dzięki czemu w znacznym stopniu redukowany jest hałas. Zewnętrzna warstwa gumy została wydłużona w celu zmniejszenia przestrzeni otwarcia między izolacją. Zaawansowana konstrukcja znacząco redukuje poziom hałasu generowany przez sprężarkę, co gwarantuje użyt¬kownikom lepszy komfort akustyczny. Dodatkowo, dzięki tej innowacyjnej konstrukcji, jednostka doskonale sprawdza się w zastosowaniach związanych z gęsto zabudowanym budow¬nictwem, takimi jak na przykład domki szeregowe.
PAM (Impulsowa modulacja amplitudy)
PAM jest metodą sterowania przebiegiem prądu, polegającą na dostosowaniu jego przebiegu do przebiegu napięcia. Dzięki temu energia może być wykorzystywana efektywniej, z mniejszymi stratami. Sterowanie PAM pozwala na efektywne wykorzystanie pobieranej energii w 98%.
PAM reguluje kształt przebiegu prądu zbliżając go do przebiegu napięcia. Ekstrema są redukowane, a energia zostaje wykorzystana w 98%. - Izolowana skrzynia z płytą zasilająca
Płyta zasilająca oraz płyta zabezpieczająca sprężarkę znajdują się w dedykowanej, hermetycznie zamkniętej konstrukcji, eliminując tym samym ryzyko potencjalnego zapłonu pochodzącego od tych elementów w przypadku ewentualnego wycieku czynnika chłodniczego podczas pracy agregatu pompy ciepła. - Przyłącza elektryczne
Wszystkie jednostki z typoszeregu PUZ-WZ R290 są zasilane jednofazowo. Należy do nich doprowadzić następujące średnice przewodów elektrycznych oraz wyposażyć układ w zabezpieczenie nadprądowe odpowiednie do modelu.
*1 Możliwość zmniejszenia zabezpieczenia PUZ-WZ80VAA do 20A
W jednostce PUZ-WZ80VAA zabezpieczenie prądowe wynosi 25 A. Jednak Istnieje możliwość ograniczenia zabezpieczenia urządzenia do 20 A za pomocą mikroprzełączników DIP SWITCH. Konsekwencją takiego działania jest również obniżenie mocy grzewczej przy temperaturze zasilania ≥ 45˚ C (pola zaznaczone na różowo). - Płyta stabilizująca
Jedną ze zmian konstrukcyjnych wprowadzonych do jednostek typoszeregu R290 jest podwójna warstwa antywibracyjna. Sprężarka została umieszczona na specjalnie zaprojektowanej płycie, pod którą zamontowano jej wibroizolatory. Zaimplementowane modyfikacje w postaci podwójnej izolacji znacząco zmniejszają hałas emitowany przez sprężarkę.