Agregat zewnętrzny
Ecodan Multisplit


- Wymiennik ciepła
Wymiennik ciepła jednostki Ecodan Multisplit PXZ jest skonstruowany z dwóch rur miedzianych z aluminiowym ożebrowaniem.
- Układ chłodniczy
Układ chłodniczy urządzenia PXZ znacznie różni się od prezentowanych w tej sekcji urządzeń/typoszeregów. Został on wyposażony w oddzielne przyłącza chłodnicze wraz z indywidualnym zaworem rozprężnym na każdą jednostkę. Umożliwiają one działanie urządzenia w kilku alternatywnych trybach pracy. Jednostka zewnętrzna może zostać połączona z modułem hydraulicznym Ecodan oraz jednostkami wewnętrznymi klimatyzacji. System Ecodan Multi Split umożliwia pracę w trybie ogrzewania jednostkami klimatyzacji/instalacji centralnego ogrzewania, chłodzenia jednostkami klimatyzacji lub zapewnia przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Urządzenie stanowi doskonałe rozwiązanie i sprawdza się idealnie o każdej porze roku. Latem umożliwia chłodzenie wielu pomieszczeń za pomocą kilku jednostek klimatyzacyjnych oraz dostarczenie ciepłej wody użytkowej. Natomiast zimą umożliwia ogrzewanie poprzez jednostki klimatyzacji lub instalację centralnego ogrzewania oraz produkcję ciepłej wody użytkowej.Elektroniczny zawór rozprężny LEV
Zawory rozprężne pełnią ważną rolę w układzie chłodniczym – determinują zdolność dostosowania natężenia przepływu czynnika chłodniczego w całym systemie i wpływają na komfort w środowisku wewnętrznym. Dlatego bardzo istotną kwestią jest dokładność regulacji zaworów rozprężnych. Proces otwierania/przymykania zawory rozprężnego LEV jest kontrolowany przez sygnały impulsowe.
Zawór czterodrogowy
Czterodrogowy zawór rewersyjny służy do zmiany kierunku przepływu czynnika w układzie chłodniczym. Zawór wykorzystywany jest do przełączania trybów grzanie/chłodzenie oraz odwrócenia przepływu czynnika chłodniczego podczas procesu odszraniania urządzenia. Podczas tego procesu urządzenie odwraca przepływ czynnika chłodniczego i pobierając ciepło z wody w obiegu centralnego ogrzewania roztapia szron zakumulowany na wymienniku.
Tryb grzania
Tryb chłodzenia/Defrost - Sprężarka
Czujnik temperatury powietrza zewnętrznego to czujnik rezystancyjny zintegrowany z jednostką zewnętrzną. Umieszczony został w plastikowej obudowie, aby zminimalizować wpływ promieniowania na odczyt czujnika.
Sprężarka rotacyjna
Aby uzyskać mniejsze rozmiary i wyższą wydajność, sprężarki rotacyjne Mitsubishi Electric wykorzystują oryginalny „silnik Poki-Poki” i termoizolację metodą „HeatCaulking”. Są zaprojektowane w taki sposób, aby spełniać wymagania sektorów mieszkaniowych oraz komercyjnych. Ponadto opracowanie innowacyjnej metody produkcji „Dzielonej płyty środkowej” pozwoliło na dalsze zmniejszenie rozmiaru/wagi oraz zwiększenie wydajności (efektywności energetycznej).
Zautomatyzowana kontrola linii produkcyjnej i zindywidualizowana technika produkcji, prowadzą do bardzo niskiego wskaźnika wadliwości i bardzo wysokiej niezawodności produktu. Proces kontroli jakości, obejmujący roboty i doświadczony personel, zawsze zapewnia, że każda sprężarka jest sprawdzana przed dotarciem do klienta. Jest to powód, dla którego jakość Mitsubishi Electric jest znana na całym świecie.
Technologia inwerterowa
Inwertery elektronicznie kontrolują napięcie, natężenie i częstotliwość urządzeń elektrycznych, takich jak silniki sprężarki w pompie ciepła. Otrzymują informacje z czujników monitorujących warunki pracy i regulują prędkość obrotową sprężarki, która bezpośrednio reguluje moc pompy ciepła. Optymalna kontrola częstotliwości pracy skutkuje ograniczeniem nadmiernego zużycia energii elektrycznej i zapewnieniem najbardziej komfortowych warunków w pomieszczeniu.
Inwertery Mitsubishi Electric gwarantują najwyższą wydajność oraz optymalne sterowanie częstotliwością pracy. W rezultacie do urządzeń, we wszystkich zakresach dla grzania/chłodzenia, dostarczana jest optymalna moc i osiągany jest maksymalny komfort (przy minimalnym zużyciu energii). Szybkie osiąganie zadanych parametrów, komfort pracy i niskie koszty eksploatacji – to zobowiązania Mitsubishi Electric.
Ekonomiczna praca
Niskie koszty eksploatacji to kluczowa zaleta urządzeń inwerterowych. Połączone zaawansowane technologie inwerterowe z najnowocześniejszymi technologiami elektronicznymi i mechanicznymi, dają efekt synergii, który umożliwia poprawę wydajności ogrzewania. Rezultatem jest lepsza wydajność i mniejsze zużycie energii.
Sprężarki bez falownika są wielokrotnie uruchamiane i wyłączane w celu utrzymania zadanej temperatury. Ta powtarzająca się operacja włączania/wyłączania zużywa nadmierne ilości energii elektrycznej i wpływa niekorzystnie na żywotność urządzenia. Sprężarki wyposażone w falownik pracują w sposób ciągły - falownik szybko optymalizuje częstotliwość roboczą zgodnie ze zmianami temperatury. Zapewnia to energooszczędną pracę i bardziej komfortowe pomieszczenie
Budowa i zasada działania
Działanie sprężarki polega na obracaniu się dwóch tłoków umieszczonych na wspólnym wale. Czynnik chłodniczy zassany do sprężarki, w skutek pracy obracającego się tłoka, zostaje sprężony. Gorący gaz o wysokim ciśnieniu opuszcza sprężarkę i kierowany jest na wymiennik ciepła. Proces zasysania i sprężania może być wykonywany jednocześnie w komorze ssawnej oraz komorze sprężania, które są oddzielone od siebie za pomocą łopatki.
PAM (Impulsowa modulacja amplitudy)
PAM jest metodą sterowania przebiegiem prądu, polegającą na dostosowaniu jego przebiegu do przebiegu napięcia. Dzięki temu energia może być wykorzystywana efektywniej, z mniejszymi stratami. Sterowanie PAM pozwala na efektywne wykorzystanie pobieranej energii w 98%.
PAM reguluje kształt przebiegu prądu zbliżając go do przebiegu napięcia. Ekstrema są redukowane, a energia zostaje wykorzystana w 98%. - Płyta inwertera
Płyta sterownicza zintegrowana z jednostką zewnętrzną pompy ciepła. Jest ona chłodzona radiatorem, za pomocą zimnego powietrza zewnętrznego. Zasadniczo podstawowym zadanie pompy ciepła jest kontrola agregatu pompy ciepła. Pełni jednak ona kilka dodatkowych, ciekawych, funkcji które również warto przybliżyć. Poniżej można znaleźć opis kilku z nich:
Podłączenie grzałki – Zestaw MAC-062RA-E
Do jednostki zewnętrznej pompy ciepła można przyłączyć opcjonalną grzałkę tacy ociekowej lub kabel grzejny. Za pomocą tego zestawu można włączyć ogrzewanie odprowadzania, aby zapobiec ponownemu zamarznięciu powstających skroplin po procesie defrostu (rozmrażania). Sygnał defrostu jest aktywny przez 15 min od momentu rozpoczęcia procesu defrostu.
Radiator – chłodzenie elektroniki
Elektronika układu jest chłodzona za pomocą powietrza zewnętrznego. Ruch powietrza występuje dzięki podciśnieniu wywołanemu przez wentylator. - Czujnik temperatury
Czujnik temperatury powietrza zewnętrznego to czujnik rezystancyjny zintegrowany z jednostką zewnętrzną. Umieszczony został w plastikowej obudowie, aby zminimalizować wpływ promieniowania na odczyt czujnika. - Wentylator
Pompy ciepła typoszeregu PXZ wyposażone są w wentylatory napędzane silnikiem prądu stałego. Gwarantuje on znacznie większą wydajność niż odpowiadający mu silnik prądu zmiennego. W urządzeniach zoptymalizowany został kształt łopatek, dzięki temu zmniejszono głośność przepływu powietrza.